جملات کلیدی در نقش مصرف دخانیات و بیماری کرونا ویروس:

 | تاریخ ارسال: 1399/3/10 | 
جملات کلیدی در نقش مصرف دخانیات و بیماری کرونا ویروس:
 
 1. مصرف دخانیات با توجه به کاهش ظرفیت ریوی و نیز آسیب به مژک های تنفسی، سبب می شود تا مصرف کنندگان این مواد به این ویروس آسیب پذیرتر شوند.
 2. مصرف کنندگان دخانیات نسبت به دیگر افراد جامعه ایمنی پایین تر داشته و در مقابل هرگونه عفونت ازجمله این ویروس بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. پاسخ ایمنی ضعیف ناشی از اعتیاد به نیکوتین، به افزایش بیماری ها و اختلالات جدی از جمله بیماری قلبی منجر می گردد.
 3. عدم توانایی افراد مصرف کننده دخانیات در مدیریت و جلوگیری از تماس با ویروس، از قبیل تماس دستی و دهانی سبب می شود تا پروسه استعمال دخانیات (از خرید تا باز کردن پاکت، استفاده از فندک یا کبریت آلوده، تماس دست و فیلتر آلوده با مخاط دهان و غیره) خطر انتقال ویروس را  بیشتر از دیگر افراد جامعه تشدید کند.
 4. مخاط سه گانه (دهان- بینی - چشم) افراد مصرف کننده دخانیات آسیب پذیر تر هستند و این عامل سبب می شود تا با در معرض قرار گرفتن توسط ویروس سریعتر آلوده شوند.
 5. بیماری کرونا ویروس در مصرف کنندگان مواد دخانی مبتلا به ویروس دیر تر تشخیص داده می شود؛ چرا که این سرفه کردن در این افراد امری عادی بوده و خود و اطرافیان آن ها  علامت سرفه را جدی نمی گیرند. در ضمن افراد آلوده و مصرف کنندگان مواد دخانی،  به ویژه ناقلین بدون علامت، سهم بالایی در انتقال بیماری به واسطه سرفه مزمن مشخصه سیگاریها دارند.
 6. خانواده مصرف کنندگان مواد دخانی به واسطه مواجهه مستمر و طولانی با دود دست دوم مواد دخانی ریسک خطر بالاتری را نسبت به ابتلا به بیماری کرونا ویروس و سایر بیماری های مرتبط با مصرف دخانیات تجربه می کنند.
 7. افراد به دلیل ظرفیت پایین تر ریوی در صورت ابتلا به بیماری کرونا ویروس زجر تنفسی بیشتری را تحمل می کنند.
 8. روند بهبودی بیماری کرونا ویروس در مصرف کنندگان مواد دخانی که دارای  بیماریهای قلبی هستند بسیار ضعیف و احتمال بروز مرگ در آنها بالاست.
 9. بیماریهای های زمینه ای مانند دیابت و سرطان و... در افراد مصرف کننده دخانیات شایعتر بوده و زمینه ابتلا و  تشدید عوارض و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا ویروس را برای مصرف کننده دخانیات تسهیل میکند.
 10.  مصرف دخانیات غیر تدخینی مانند ناس سبب می شود تا فرد مصرف کننده دارای مخاط  آسیب دیده مستعد افزایش ابتلا بیماری کرونا ویروس شود و انتقال این بیماری را با رها کردن بزاق خود در اماکن عمومی بالا ببرد.
 11.  مصرف کنندگان مواد دخانی زودتر و بیشتر از افراد مشابه غیر مصرف کننده دچار استرس شده و شرایط قرنطینه را برای خانواده نامناسب تر می کنند.
 12.  مصرف دخانیات تحت هر شرایطی سبب افزایش ابتلا و تشدید عوارض بیماران در صورت مواجهه با ویروس کووید 19 می شود.
 13.  هیچ زمانی برای ترک دخانیات دیر نیست، و این اقدام یک ضرورت برای حفظ سلامتی است.
 14.  ناقلین بدون علامت بیماری کرونا ویروس که مصرف کننده دخانیات هستند بیشتر از افراد غیر مصرف کننده مواد دخانی این بیماری را به دیگران منتقل می کنند.
 15. برای ترک موفق یادگیری مهارتهای ترک سیگار واستفاده از داروهای ترک سیگار از جمله درمان جایگزین نیکوتین توصیه می شود.
 16.  هم اکنون مواد دخانی از جمله سیگار، قلیان و پیپ و محصولات الکترونیکی نظیر سیگار الکترونیک و همچنین تنباکوهای بدون دود را ترک کنید تا بخشی از آمار مرگ و میر به سبب کووید 19 نشوید

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 303 بار   |   دفعات چاپ: 33 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر